Jacobs Media Group is honoured to be the recipient of the 2020 Queen's Award for Enterprise.

Hotelympia competition results: Sunday 19 February

20 February 2006
Hotelympia competition results: Sunday 19 February

MEDALLISTS FROM LE SALON CULINAIRE INTERNATIONAL DE LONDRES 2006

Competition medallists as at 5.30pm, Sunday 19 February

LIVE THEATRE
Senior fish: Dale Ormston, Jumeirah Carlton Tower, London (gold); Jon Seeman, Avenance, Bank of England (bronze); Adam Brown, the Gallery Restaurant, Coventry (bronze); Clive Jones, Catermasters, LSC, Coventry (bronze)
Miniatures in Culinary Art: Matthew Clifton and Patrick Leonard, Allium restaurant, Directors Table, London (gold); Steve Taylor and Gary Richmond, Compass Group Culinary Team (silver); Ercan Soylu and Orhan Ekmekci, Turkish Young Chefs Culinary Team (bronze)
Gluten-free dish: Carley Watson, Army School of Catering (gold); John Lynch, Vacherin (bronze)
Two-course lunch in bowls: Daniel Morris and Callum Tasker, the Elephant Bart and Restaurant, Torquay (gold); Andrew Batchelor and Darren Griffiths, Ashridge (bronze)
City and Guilds Challenge for School Dinner Ladies: Christina Hughes, Sodexho (silver); Trish Nicholson, Scolarest Newton Aycliffe (bronze); Elaine Brockis, Scholarest Finsbury Park (bronze)
Fredericks' Vintage Scotch Beef Class: Mark Robinson, Aramark Mellon London (silver)
CMA World Cup Challenge: Holger Jackish and Scott Stokes, Jumeirah Culinary Team (gold and first in class); Matt Byne and John Killington, Beauford House, Just Hospitality (gold); Michael Scott and Stafford de Cambra, World Master Chefs Society USA (bronze)

SENIOR DISPLAY SALON
A show platter of meat:
Marco Romeo, Compass Group Culinary Team (gold); Wayne Harris, Compass Group Culinary Team (silver); Samantha Barton, British Army Culinary Arts Team (bronze)
Hotelympia cold buffet challenge: Compass Group Culinary Team (silver)
Tea pastries: Tim Fisher, Charlton House (gold); Ellisha Jennings, Ashridge (bronze); Jermias Lagudas, Harrods, London (bronze)
Richard Bowden, Compass Group Culinary Team (gold); Robbie Lorraine, Wood's River Cruises, Wapping Pier, London (silver); Richard Surman, Compass Group Culinary Team (silver); John Johnson, Avenance (Elior UK), Bank of England (silver); Pedro de Souza, Center Parcs, Longleat Forest Wiltshire (bronze)

JUNIOR DISPLAY SALON
A show platter of fish:
Sophie Wright, Westminster Kingsway College (gold); Toni Whitehead, Oxford & Cherwell Valley College (bronze)
Plated three-course gourmet meal: Alex Dilling, Westminster Kingsway College (gold); Anthony Pabualan, Richmond upon Thames College, Twickenham (bronze); Anthony Copaard, the Old Mill East Grinstead (bronze)

LA PARADE DES CHEFS
Claridge's - Martyn Nail, Curt Reeves, Ally Dale, Graham Squire, Nick Paterson, Goran Rovaceric and Dean Jarvis (silver); Combined Services Culinary Arts Team - Darren Duplock, Jamie Webb-Fryer, Al Watkins, Rob Kennedy, Ben Hankin, Matty Boyle and Mark Rose (silver)

These results will be updated daily.

Get your copy of Caterer and Hotelkeeper every week -

Sudoku Join the craze and play Sudoku online!
The Caterer Breakfast Briefing Email

Start the working day with The Caterer’s free breakfast briefing email

Sign Up and manage your preferences below

Check mark icon
Thank you

You have successfully signed up for the Caterer Breakfast Briefing Email and will hear from us soon!

Jacobs Media Group is honoured to be the recipient of the 2020 Queen's Award for Enterprise.

The highest official awards for UK businesses since being established by royal warrant in 1965. Read more.

close

Ad Blocker detected

We have noticed you are using an adblocker and – although we support freedom of choice – we would like to ask you to enable ads on our site. They are an important revenue source which supports free access of our website's content, especially during the COVID-19 crisis.

trade tracker pixel tracking