Jacobs Media Group is honoured to be the recipient of the 2020 Queen's Award for Enterprise.

Hotelympia competition results: Monday 20 February

21 February 2006
Hotelympia competition results: Monday 20 February

MEDALLISTS FROM LE SALON CULINAIRE INTERNATIONAL DE LONDRES 2006

Competition medallists as at 5.30pm, Monday 20 February

LIVE THEATRE

British Pepper & Spice "Millstone" Ethnic Class: Arzoo Miah, Arzoo Indian Restaurant, Bicester (gold); Bobby Nanda, Oswestry School (silver); Paul Bentley, Talkington Bates, Bristol (bronze); Kirsty Barrow, British Army Culinary Arts (bronze); Danny McDermid, British Army Culinary Arts Team (bronze); Gary Kilminster, Careys Manor Hotel (merit); Salim Kucuk, Sheraton Skyline Hotel, Hayes (merit); Servet Kilic, Master Chef London Culinary Art Team (merit); Norma Kelly, Dublin Institute of Technology (merit)

Crepe Cuisine Master Class: Robbie Robertson, Compass Group Culinary Team (gold); Ilhami Akbulot, Turkish Young Chefs Culinary Team (silver); Rajesh Babooram, British Army Culinary Arts Team (bronze); Kirsty Barrow, British Army Culinary Arts Team (bronze); Paul Browne, Panel of Chefs of Ireland Culinary Team (bronze); Ilker Erdogan, Turkish Young Chefs Culinary Team (merit); M. Burc Tuncel, Master Chef London culinary Art Team (merit); Servet Kilic, Master Chef London Culinary Art Team (merit); Norma Kelly, Dublin Institute of Technology (merit); Mark King, Panel of chefs of Ireland Culinary Team (merit)
Sherry Sous Chef/Wine Waiter of the Year: Craig Sandle & James O'Donell, Restaurant No 1 The Balmoral Hotel Edinburgh (gold); James Lui & Debbie Thornton, British Army Culinary Arts Team (silver); Matt Simon & Darren Stanford, Avenance, Deutch Bank, London (bronze); Dory Masri & Erwann Limon, The Last Wine Bar & Restaurant Norwich (Merit); Michael Mealey & Aurelien Trebosk, Great Fosters Hotel Surrey (merit); Tony Fitt & Stijno Oyen, Shearton Park Lane Hotel London (merit); Matt Eades & Sabrina Dugast, The Dev Vere Belfrey, Sutton Coldfield (merit); Simon Cooke & matthew Warburton, The Verzon Hotel Herefordshire(merit); Matthew Morris & Patrick Salles, The Bentley London (merit0; Jennifer Goff & Guillaume Hoaray, Isabel's Restaurant Haigs Hotel Coventry (merit)

SENIOR DISPLAY SALON

A show platter of fish: Richard Gatehouse, Compass Group Culinary Team (gold)
A restaurant platter of crustacea: Dennis Mwakulua, Compass Group Culinary Team (gold); Salim Djamaa, Compass Group Culinary Team (bronze); Allen Townsend, Compass Group Culinary Team (bronze)
A restaurant platter - meat and/or poultry: Richard Bowden, Compass Group Culinary Team (gold); Simon Stocker, Westminster Kingsway College (silver); Terry Lumley, Compass Group Culinary Team (silver); Karlene Gaskell, Compass Group Culinary Team (bronze)
Works in pastillage: Christopher Zammit, Radisson SAS Malta; Richard Surman, Compass Group Culinary Team (silver); Rod Naylor, Compass Group Culinary Team (bronze)
Wedding cake: Carole Evans, Brooklands College, Weybridge (gold and first in class); Rajeshwaree Shegobin, Romford, Essex (gold); Charitha Fonseka, Westminster Kingsway College (gold); Elizabeth Fundell, the Audlem Cake Company, Audlem, Cheshire (silver); Christine Spencer, Peterborough Regional College (silver); Erica Galvin, Brooklands College, Weybridge (bronze)
Mirabelle Parker, Bicton College, Budleigh Salterton (gold and first in class); Patsy Mudie, Bicton College, Budleigh Salterton (gold); Edith Garea, Bedford College (silver); Sandra Money, Bicton College, Budleigh Salterton (bronze); Carol Keay, Bournville, Birmingham (bronze)
Floral sugarcraft - plant or garland: Sheila Clarke, Bicton College, Budleigh Salterton (gold and first in class); Ann Shaw, Dorchester Adult Education College (gold); Jane Alexander, Bicton College, Budleigh Salterton (gold); Sandra Money, Bicton College, Budleigh Salterton (silver); Charitha Fonseka, Westminster Kingsway College (silver); Daniel Karlsson, Stockholm, Sweden (silver); Sheila Clarke, Bicton College, Budleigh Salterton (silver); Jean Branch, Dorset Adult Education Service, Dorchester (bronze); Penny Lester, Illminster, Somerset (bronze); Marion Saunders, Peterborough Regional College (bronze); Susan Keen, Peterborough Regional College (bronze); Ann Shaw, Dorchester Adult Education College (bronze); Jayne Nixon, Dorchester Adult Education College (bronze); Colin Hunt, Birmingham College of Food, Tourism and Creative Studies (bronze); Jane Alexander, Bicton College, Budleigh Salterton (bronze); Janet Webb, Barnt Green, Birmginham (bronze); Eun Jung Jung, Smethwick, Birmingham (bronze)
Miniature sugar flowers: Wai-Yi Lai, Dunstable College (gold); Indika Jayasena, Prestige Creations, Swiss Cottage, London (silver); Jean Branch, Dorset Adult Education Service, Dorchester (silver); Margaret Bilby, Dorchester Adult Education Centre (silver); Jill Kettle, Milton Keynes, Bedfordshire (silver); Christine Giles, Croydon, Surrey (bronze); Charitha Fonseka, Wesminster Kingsway College (bronze); Sarah Davies, Carmarthen College (bronze); Margaret Latham, Dunstable College (bronze)
Collective floral exhibit: Deborah Paylor-Wright, North Shields, Tyne & Wear (gold and first in class); Wai-Yi Lai, Dunstable College (gold); Susan Keen, Peterborough Regional College (silver); Jackie Wilson, Peterborough Regional College (bronze); Carol Keay, Bournville, Birmingham (bronze)
Miniatures: Christopher Zammit, Radisson SAS Malta (gold and first in class); Scott O'Hara, the De Vere Belfry, Wishaw (gold); Sheila Clarke, Bicton College, Budleigh Salterton (gold); Tatiana Goubskaia, Bedford College (bronze)
Pastillage mask: Yumiko Umikawa, Nadell Patisseries, London (gold); Vivian Lee, Wesminster Kingsway College (silver); Sharron Godfrey, Brixham, Devon (silver); Graham Howarth, Sugar and Silk, Maidenhead (bronze)
Works in marzipan: Roger Friggieri, Golden Tulip, Vivaldi (silver); Robin Le Cuirot, Gunnerside, North Yorkshire (bronze); Shirley Hopkins, Moreton-in-Marsh, Gloucestershire (bronze)
Works in chocolate: Cyrille Courant, Claridge's, London (gold and first in class); Javier Mercado, Westminster Kingsway College (gold); Ghazal Jangali, Wardman Park Marriott Hotel, Washington DC (silver); Philip Maes, Maison Blanc, London (bronze); Jayne Ranby Ashton, Thortons, Somercotes, Derbyshire (bronze)
Decorated celebration cake - sugar paste or rolled fondant: Charitha Fonseka, Westminster Kingsway College (gold); Samantha Davy, Peterborough Regional College (bronze); Helen Goodall, British Army Culinary Arts Team (bronze); Lyn Rees, Carmarthen College (bronze); Naddeen Smith, Carmarthen College (bronze); David Bayley, Carmarthen College (bronze)
Novelty cake: Bernadette Pescod, Smith & Williamson, London (gold); Raye Janaway, Bruton School for Girls, Somerset (silver); Paula Macleod, Creative Cake Company, Wisbech (silver); Denise Bristow-Burrows, Brooklands College Weybridge (silver); Amanda Graham, Compass Medirest, Goring by Sea (bronze); Joanne Brown, Ashridge, Berkhamstead (bronze); Nicki Johnson, the Haven hotel, Sandbanks, Dorset (bronze); Graham Howarth, Sugar and Silk, Maidenhead (bronze); Sybil Critchley, Kings School, Burton (bronze)
Works in cooked sugar: Javier Mercado, Westminster Kingsway College (gold)
Bridal bouquet: Sue McMahon, Woman's Weekly, IPC Media, London (gold); Wai-Yi Lai, Dunstable College (silver); Mikiko Shimizu, Tokyo, Japan (silver); Katrina Taylor, Dorchester Adult Education College (silver); Edith Garea, Bedford College (silver); Indika Jayasena, Prestige Creations, Swiss Cottage (bronze); Deborah Paylor-Wright, North Shields, Tyne & Wear (bronze); Claudette Wadood, Harrow College (bronze)
Decorative buffet centrepiece: Scott O'Hara, the De Vere Belfry hotel, Wishaw (gold and first in class); Yadamsuren Shagarsuren, Harrods, London (gold); Tony Murphy, Compass Group Culinary Team (gold); Jeremias Lagudas, Harrods, London (silver); Terry Lumley, Compass Group Culinary Team (silver); Richard Surman, Compass Group Culinary Team (silver); Sonny Castro, Compass Group Culinary Team (silver); Wayne Harries, Compass Group Culinary Team (silver); Martyn Harper, Compass Group Culinary Team (bronze); Paul Hargreaves, Harrods, London (bronze); Palash Gomes, Radisson SAS hotel, London Stansted Airport (bronze)
Floral sugarcraft: Lyn Reeds, Carmarthen College (gold and first in class); Vivian Lee, Brooklands College Weybridge (gold); Elizabeth Parsons, Peterborough Regional College (gold); Philip Roberts, Royal Navy Logistic School, HMS Raleigh, Torpoint (silver); Christine Spencer, Peterborough Regional College (silver); Teresa Dias, Westminster Kingsway College (bronze); Yukiko Mori, Westminster Kingsway College (bronze); Joanna Haines, Brooklands College Weybridge (bronze); Tsuyoshi Ono, Brooklands College Weybridge (bronze); Jing Bird, Birmingham College of Food, Tourism and Creative Studies (bronze); Rosemary Mair, Carmarthen College (bronze); Nerys Davies, Carmarthen College (bronze); Margaret Howells, Carmarthen College (bronze)

Restaurant Plates, Sweet: Deborah Hicks, Harrods Ltd London (gold); Tim Fisher, Charlton House Caterham (silver); Dennis Mwakhulua, Compass Group Culinary Team (silver); Daniele Maresca, Harrods Ltd London (merit)

JUNIOR LIVE THEATRE
Junior Traditional Pasta Dish: Isaac Hutchens, London Hilton Paddington (silver and first in class); Ed Francis, Compass Group Culinary Team (silver); Emma Roff, Sheraton Skyline Hotel, Hayes (bronze); Rex Newmark, Westminster Kingsway College (bronze); Craig Potter, Haileybury College, Herts (bronze); Matt Deadman, Novotel London Euston (merit); Christopher Franklin, Isle of Man College (merit); Omer Faruk Yilmaz, Turkish Young Chefs Culinary Team (merit)

JUNIOR DISPLAY SALON

A show platter of meat: Sam Moss, Green Parrot Catering, Fareham (bronze)
Tea pastries: Lisa Mansel, the Bentley hotel, London (gold); Daisy Whitbread, Harrods, London (silver)
Restaurant plates - fish course: Fiona Rider, Westminster Kingsway College (silver); Becky Devereux, Westminster Kingsway College (bronze)
Works in fat: Emily Argent, Radisson SAS hotel, London Stansted Airport (bronze and first in class); John Paul Zerafa, Radisson SAS Malta (bronze)
Decorative piece: Rodney Galea, Golden Tulip Vivaldi Malta (gold); Lloyd Marchant, Westminster Kingsway College (silver); Lucy Pitchford, Coppid Beech Hotel Bracknell (silver); John Paul Zerafa, Radisson SAS Malta (bronze)
Wedding cake: Jennifer Orrery, Barking College (gold)
Sugar flowers: Sarah Baxter, Sodexho (silver)
Decorative piece: Rodney Galea, Golden Tulip Vivaldi Malta (gold); Lloyd Marchant, Westminster Kingsway College (silver); Lucy Pitchford, Coppid Hotel Bracknell (silver); John Paul Zerafa, Radisson SAS Malta (bronze); Christopher Morrison, Brooklands College, Weybridge (bronze).
Decorated celebration cake - sugar paste or rolled fondant: Sarah Baxter, Sodexho, Canford School Wimborne (silver); Garry Kidd, Birmingham College of Food, Tourism and Creative Studies (bronze)
Decorated celebration cake - royal icing: Donna Green, Birmingham College of Food, Tourism and Creative Studies (bronze and best in class); Lyn Rees, Carmarthen College (gold, First in Class); Vivian Lee, Brooklands College, Weybridge (gold); Elizabeth Parsons, Peterborough Regional College (gold); Philip Roberts, Royal Navy Logistic School, HMS Raleigh, Torpoint (silver); Christine Spencer, Peterborough Regional College (silver); Teresa Dias, Westminster Kingsway College (bronze); Yukiko Mori, Westminster Kingsway College (bronze); Joanna Haines, Brooklands College Weybridge (bronze); Tsuyoshi Ono, Brooklands College, Weybridge (bronze); Jing Bird, Birmingham College of Food Tourism and Creative Studies (bronze); Rosemary Mair, Carmarthen College (bronze); Nerys Davies, Carmarthen College (bronze); Margaret Howells, Carmarthen College (bronze); Cris Muldoon, Westminster Kingsway College (merit); Jenny Galliano, Barking College, Romford (merit); Tony McCawley, Defence Forces Cookery School, Aldershot (merit); Charitha Fonseka, Westminster Kingsway College (merit); Melissa Pasley, Cakes of Distinction COBH, Co Cork (merit); Krystyna Bell, Peterborough Regional College (merit); Jane Bowman, Peterborough Regional College (merit); Elaine Spence, Carmarthen College (merit); Christine Ford, Carmarthen College (merit); Brian Hill, Compass Group Culinary Team (merit); Meena Patel, Gleneagles Hotel, Auchterarder (merit)
Novelty cake: Laura Corengia, the Aviary, London (gold); Matthew Lund, Bedford College (silver); Lisa Bougard, Brooklands College Weybridge (bronze); Penny Rice, Sodexho Defence Services, Colchester (bronze); Asres Abebe, Bedford College (bronze)

Future Master Class Cook & Serve: John Duffin & Craig Oldham, Midlands 1 (silver, 1st in class); Alasdair Chalmers and Cassandra Sawczyn, North West (silver); Matthew Richardson & Claire Crowther, North East (silver); Jonathan Hayes & Daniel Whittaker, Wales (bronze); Sam Buggins & Cathryn Lawson, South East 1 (merit); Teresa Sheldon & Pauline Kalitan, Midlands 2 (merit); Roady Jasson & Michelle Alexander, Scotland (merit); Andonis Paraskevas & Shaun Mclelean, South East 2 (merit), Liam Chin & Emma Wodward, South West 2 (merit); Hayley Levy & Tom Holman, South West 1 (merit); Alasdair Chalmers & Casandra Sawczyn, North West (Best Kitchen); John Duffin & Craig Oldham, Midlands 1 (Best Front of House)
Major Mini Series: Richard Edwards, Royal Garden Hotel (gold); Keisha Williams, Westminster Kingsway College (silver); Karlene Gaskell, Compass Eurest, BA Waterside (silver); Simon Harries, Bedford College (bronze); Lee Harker, Richmond Hill Hotel (merit)

LA PARADE DES CHEFS Elior UK (gold); Directors Table (bronze)

These results will be updated daily.

The Caterer Breakfast Briefing Email

Start the working day with The Caterer’s free breakfast briefing email

Sign Up and manage your preferences below

Check mark icon
Thank you

You have successfully signed up for the Caterer Breakfast Briefing Email and will hear from us soon!

Jacobs Media Group is honoured to be the recipient of the 2020 Queen's Award for Enterprise.

The highest official awards for UK businesses since being established by royal warrant in 1965. Read more.

close

Ad Blocker detected

We have noticed you are using an adblocker and – although we support freedom of choice – we would like to ask you to enable ads on our site. They are an important revenue source which supports free access of our website's content, especially during the COVID-19 crisis.

trade tracker pixel tracking