Search
The Caterer

Nominees for 2015 Craft Guild of Chefs Awards announced

15 April 2015 by
Nominees for 2015 Craft Guild of Chefs Awards announced

The Craft Guild of Chefs has announced the nominees for its 2015 Craft Guild of Chefs Awards, to be held at the Hilton Park Lane hotel on 15 June.

There are a total of 16 awards due to be handed out on the night, including the New Restaurant of the Year, for which Nuno Mendes's Chiltern Firehouse is nominated, alongside Jason Atherton's City Social, Lee Westcott's Typing Room, and Kenny Atkinson's House of Tides.

There is also recognition for the upcoming chefs with both the Young and Apprentice Chef categories generating huge amounts of entries.

Finally, one Special Award will be handed out on the night to a chef who has excelled over many years in the industry.

The awards ceremony will be one of many highlights during the Craft Guild's 50th anniversary celebrations.

The full list of nominees can be found below:

Apprentice Chef Award

  • Charlie Aggett, Hartwell House hotel
  • Ben Garnett-Sinclair, Lusso
  • Reece Kallah, Galvin at Windows

Armed Services Chef Award

  • Andrew Durham, Royal Navy
  • Amrit Limbu, 10th QOGLR/Army
  • Jonathon Smith, Royal Air Force

Banqueting & Event Chef Award

  • Alex Boyd, Chester Boyd
  • Trevor Garden, Sodexo Prestige
  • Mark Reynolds, Delaware North

Chef Lecturer Award

  • David Bittlestone, Compass Group UK & Ireland
  • Ken Ellis, Sussex Downs College
  • Gary MacLean, City of Glasgow College

Competition Chef Award

  • Adam Bennett, The Crown at Kenilworth
  • Jamie Gibbs, Compass Group UK & Ireland
  • Robert Kennedy, Compass Group UK & Ireland

Concept & Innovation Award

  • Bodeans
  • Dishoom

Contract Catering Chef Award

  • Mark Cheetham, Sodexo UK
  • Glynn Lawrence, Sodexo Prestige
  • Stuart Nisbet, Elior UK
  • Richard Skinner, Artizian Catering Services

Development Chef Award

  • Anthony Bennett, La Tasca Restaurant Group
  • Keith Burton, Sodexo UK
  • Diane Camp, Reynolds Catering Supplies Ltd

Ethnic Chef Award

  • Stephen Gomes, Moksh
  • Saurav Nath, Inito
  • Chad Rahman, Chez Mumtaj Restaurant

New Restaurant of the Year Award

  • Chiltern Firehouse
  • City Social
  • House of Tides
  • Typing Room

Pastry Chef Award

  • Jonathan Belford, Levy Restaurants
  • Daniel Pearse, Hakkasan
  • Stephen Tarling, Daylesford Organic

People's Choice Award

  • Allan Blackmore, Levy Restaurants
  • Billy Campbell, Thistle Glasgow hotel
  • Al Crisci, The Clink Restaurants
  • Jiri Koutny, Edinburgh Marriott
  • Pilu Pazos, Lakefield College

Pub Restaurant Chef Award

  • Ray Brenner, the Peach Pub Company
  • Scott Fairweather, the Punch Bowl inn & restaurant
  • Charles Stott, The Sun Inn

Public Sector Chef Award

  • Rob Bean, University of Leicester
  • Scott Pring, Bridgewater College
  • Martin Rowe, Quantum Care

Restaurant Chef Award

  • Mark Greenaway, Restaurant Mark Greenaway
  • Thomas Lawson, Rafters restaurant
  • Adam Smith, Devonshire Arms country house hotel

Young Chef Award

  • Craig Bateman, Compass Group UK & Ireland
  • Sean Creamer, Aldea
  • Jack Vassallo, Grosvenor House hotel
The Caterer Breakfast Briefing Email

Start the working day with The Caterer’s free breakfast briefing email

Sign Up and manage your preferences below

Thank you

You have successfully signed up for the Caterer Breakfast Briefing Email and will hear from us soon!