The chef with no name 24 January 2020 How James Cochran lost the rights to his own name, and his triumphant comeback with Islington restaurant 12:51
In this week's issue... The chef with no name How James Cochran lost the rights to his own name, and his triumphant comeback with Islington restaurant 12:51
Read More
Search

Salon Culinaire medal winners – live salon

20 February 2008 by
Salon Culinaire medal winners – live salon

Senior live salon

Hotelympia fish dish challenge: Tobias Pfister, Jumeirah Culinary Team (gold); Anthony Morrin, National Exhibition Centre, Birmingham (silver); Ranjit Sukumaran, Jumeirah Carlton Tower, London (silver); Darren Griffiths, Ashridge Conference Centre, Berkhamstead (bronze); Jayaganesh Jaharaman, Center Parcs, Sherwood Forest (bronze).

Essential cuisine masterclass: Richard Muncaster, Compass Group Culinary Team (gold); Tomas Kourek, Chartwells Christs Hospital School (silver); Andy Wilcock, Culinary Academy Craft Guild of Chefs (silver); Paul Lynch, Sheraton Skyline Hotel, Hayes (bronze); Burc Tuncel, Team Churchill (bronze); Alex Grant, Café Fish, Scarborough (bronze); Mathew Shropshall, MPD Direct (bronze).

British Culinary Federation Chef Team Challenge: Daniel Morris and Peter Geraghty, the Elephant restaurant, Torquay (gold); Christopher Graham, Sumeda Palihakkara, Jumeirah Culinary Team (silver); Mathew Shropshall, Ryan Tomkin, Russums and Glenans & Viners (silver); Mark Hadfield, Dean Crews, Shottle Hall Hotel, Belper.

Figgjo masterclass: Tobias Pfister and Etienne Karner, Jumeirah Culinary Team (gold); Daniel O'Connell and Anne Aurelie Trualen, Bank of New York, Mellon (silver); Robbie Robertson and Matt Ash, Compass Group Culinary Team (bronze); Ben Sulston and Tomas Kourek, Chartwells, Christs Hospital School (bronze); Paul Connelly and Stuart Garbett, National Exhibition Centre, Birmingham (bronze).

Gram masterclass: Chris Graham, Jumeirah Culinary Team (gold); Robert Dant, Chartwells Christs Hospital School (silver); Matthew Burr, National Exhibition Centre, Birmingham (silver); Mathew Shropshall, MPD Direct (silver); Edward Wright, Compass Group Culinary Team (bronze); Umur Suner, Master Chef London Culinary Art Team (bronze).

Marston's Al Fresco Challenge: Gabor Csepeli, Team Churchill (silver); Manfred Koeck, Jumeirah Culinary Team (bronze); Robert Dant, Chartwells (bronze).

Tilda Chef of the Year: Andrew Wood, University of York (gold); Simon Woods, Luton Hoo Hotel (silver); Ross Turner, Hilton Dunkfeld House, Perthshire (bronze).

Meat New Zealand Challenge: Gareth Ward, Cielo Restaurant, Birmingham (silver); Nicholas Chan Wing Kuan, Jumeirah Carlton Tower, London (bronze); Etienne Karner, Jumeirah Culinary Team (bronze).

Steelite International "A Passion to Inspire" The Creative Challenge: Adam Peirson, Claridge's, London (gold); Andrew Tonge, Compass Group Culinary Team (silver); Robert Oberhoffer, Catering Support Regiment TA (bronze).

Robot Coupe Challenge Trophy: David Galpin, South Devon College (gold); Andrew Tonge, Royal Bank of Scotland (silver); Daniel Terry, Westminster Kingsway College (bronze); Matthew Boyle, British Army Culinary Arts Team (bronze); Damian Haggar, Foxhills Ottershaw (bronze); Ross Turner, Hilton Dunkeld House, Perthshire (bronze).

Copa Jerez Sous Chef and Wine Waiter of the Year: Shaun Collins and Vicki Leigh Smith, British Army Culinary Arts Team (silver); Craig Grozier and Craig Chappell, Compass Group Culinary Team (bronze); Ronan O'Halloran and Diarmaid Green, Shannon College of Hotel Management (bronze).

British Pepper & Spice: Bobby Nanda, Friends School, Saffron Walden (gold and first in class); Manfred Koeck, Jumeirah Culinary Team (gold); James Sadli, Crockfords Club London (silver); Nandakumar Ramasamay, Thistle Hotel London Heathrow (silver); Uttam Singh Rawat, Center Parcs Sherwood Forest (bronze).

Rational mater chefs grand prix: National Exhibition Centre, Birmingham - Darren Proud, Jason Taws and John O'Reily (silver); Compass Group Culinary Team - Bernhard Engelhardt, Matt Ash and Robbie Robertson (bronze); Pendley Manor Hotel, Tring - Simon Green, Scott Sandle and Anrej Presinski (bronze); Claridge's London - Adam Pierson, Graham Squire and Chiro (bronze).

TUCO Chef of the Year: Stephen Mather, Sydney Sussex College (gold); Andrew Wood, University of York (silver); Andrew Castle, St Anne's College, Oxford (silver); Tracy Carr, University of Sheffield (bronze); Ian Litchfield, University of Nottingham (bronze).

Gourmet Classic challenge: Christopher Graham, Jumeirah Culinary Team (silver and first in class); Shaun Collins, British Army Culinary Arts Team (silver); Simon Green, Pendley Manor Hotel, Tring (silver); David Whiffen, Compass Group Culinary Team (silver); Peter Corfe, Sheraton Skyline Hotel, Hayes (bronze).

Traditional pasta dish: Sami Rezgui, Jumeirah Carlton Tower, London (gold); James St Claire Jones, Catering Support Unit (TA) (silver); Ercoli Mita, Crockford's Club, London (bronze); Ali Kavlak, Master Chef London Culinary Art Team (bronze); Francesco Scafuri, Cielo Restaurant, Birmingham (bronze); Tony Murphy, Compass Group Culinary Team (bronze).

Major International Football Culinary Challenge: Southampton FC - Martin Hodgetts and Roberto Di-Maiolo (gold); Team Arsenal - Keiron Moore and Paul Zaffiro (silver); Everton FC - Gareth Billington and Edward Keogh (bronze); Hampden Park FC - David Ward and Andrew MacDougall (bronze); Wembley Stadium - Frank Coughlan and Julian Gill (bronze).

Restricted and Junior live salon

It's all in the "prep"aration: Gaurav Malhotra, Kensington Close hotel, London (silver); Terry Wright, Royal Bank of Scotland (bronze).

City & Guilds 7100 Challenge: Alex Tsoflias and James Boyce, Westminster Kingsway College (gold); Gemma Giordiano and Steven Rowe, Westminster Kingsway College (silver); Carwyn Roberts and Lindsay Cook, Llandrillo College Colwyn Bay (bronze); Rachel Alford and Kassandra Pritchard, Neath Port Talbot College (bronze).

Sodexho Chef of the Year: Steven Wylie, Eton College (gold and first in class); Mark Wetherill, CWS Co-op (gold); Gemma Amor, Ascot Racecourse (silver); Djaouad Mze, Richmond Upon Thames College (bronze).

Major mini series: Ben Arnold, Wesminster Kingsway College (gold); Amy McGenn, Westminster Kingsway College (silver); Lukas Furbach, Marriott County Hall London (bronze); Bruce Lawrence, Compass Group Culinary Team (bronze); James Davis, Eton College Windsor (bronze); Sebastian Price, Crown Moran Windsor (bronze).

Junior traditional pasta dish: Chris Lovell, the Elephant Restaurant & Bar, Torquay (gold); Alisha Bolton, British Army Culinary Arts Team (silver); Bruce Lawrence, Compass Group Culinary Team (silver); Richard Hayward, Fredericks Fine Food, Diss (silver); Karl Kavanagh, St Dunstons College, London (bronze); Ben Pidgeon, Chartwells Haileybury College (bronze); Stephanie Newing, Oxford Cherwell Valley College (bronze).

World Master Chefs Society Young Chef Society: Colin Thomson, Hilton Dunkeld House, Perthshire (silver); Richard McMullan, British Army Culinary Arts Team (bronze); Michael Kernan, the Ritz, London (bronze); Arif Abdulzarak, Sheraton Skyline Hotel, Hayes (bronze); Stephen Smith, Compass Group Culinary Team (bronze); Philip Wigfield, University College Birmingham (bronze); Jade McKay, Royal Garden Hotel, London (bronze).

Brakes student team challenge: Ayr College - Kallaya Smillie, Peter Graham and Craig Rodger (gold and first in class); Westminster Kingsway College - Selin Kiazim, Jay Barnard and Ben Arnold (gold); Thames Valley University - Alishia Weekes, Josh Barua and Catherine Soriano (silver); Southern Regional College, Newry - Sinead Boyle, Alex Greene and Richard McKee (silver); University College Birmingham (Don Hilario, Jozef Patalong and Katherine de la Torre (bronze); Thanet College - Sam Spratt, Julian Snavely and Mark McEachran (bronze); Adam Smith College - Daniel Gowans, Debbie Robson and Christopher Ritchie (bronze); Suffolk New College - Sophie Knappett, Kate Allen and James Wilding (bronze).

The Caterer Breakfast Briefing Email

Start the working day with The Caterer’s free breakfast briefing email

Sign Up and manage your preferences below

Thank you

You have successfully signed up for the Caterer Breakfast Briefing Email and will hear from us soon!